Reportaż z narodzin

Ostatnio coraz modniejsze stają się reportaże z dnia porodu i przygotowań do tych chwil. Jesteście zdziwieni? Kobiety i ich partnerzy coraz częściej decydują się na udokumentowanie tego wydarzenia. Takie fotografie budzą wiele emocji. Przeplatają się te pozytywne i negatywne uczucia, chwile bezradności, radości, euforii, a także łez szczęścia. Nie da się słowem opisać wszystkich emocji i myśli, które towarzyszą podczas porodu. Nic dziwnego, że kobiety ten wyjątkowy dzień chcą uwiecznić. Początkowo taki pomysł może budzić zdziwienie i zastanawiacie się jak to wszystko ma wyglądać.

Z pewnością wybierając fotografa do tak wyjątkowej sesji trzeba darzyć go zaufaniem i to dość dużym. W końcu nie zawsze chcemy się pokazywać komuś z zewnątrz w tak intymnym dla nas stanie. Fotografowanie porodu wymaga wiele cierpliwości, zrozumienia, odpowiedniego podejścia, a także taktu. Warto na początku ustalić w jakich momentach fotograf ma odwrócić obiektyw. Ustalmy czy chcemy, aby każdy moment był uwieczniony, ile chcemy pokazać, a ile ukryć. Ważne, aby fotograf wiedział czego oczekujemy od zdjęć. Sugeruję, aby oto wszystko zadbać wcześniej, ponieważ im bliżej porodu, tym bardziej nim będziemy zajęci, a nie zdjęciami.

Najczęściej pary decydują się, aby fotograf pojawił się już w momencie przygotować do tego długo wyczekiwanego dnia. Chcemy, aby fotograf uwiecznił jak pakujemy malutkie ubranka, jak kobieta oczekuje na moment w, którym już trzeba jechać do szpitala. W takim momencie znowu chcę podkreślać, że dobry kontakt z fotografem jest ważny. W sytuacji niepewności, stresu, oczekiwania dobrze jest mieć wsparcie także w fotografie, który jednocześnie, niezauważalnie będzie utrwalał momenty. Bardzo ciężko ukazać to, co najważniejsze w delikatny sposób.

Myślę, że w trakcie takich zdjęć ważny jest także partner. To jak przeżywa te chwile, jak się zachowuje i co czuje. Niezwykle ważne jest, aby w ten dzień podkreślić także więź między partnerami i jak takie wydarzenie jeszcze bardziej zespala parę.

Często pary decydują się, aby fotograf towarzyszył im jeszcze po porodzie. Uchwycił moment, kiedy kobieta po raz pierwszy karmi swoje dziecko, cieszy się jego obecnością. Z pewnością w takim momencie unosi się wiele emocji. Moment, kiedy cała trójka wraca do domu również jest emocjonują chwilą pełną niezwykłych kadrów, a co najważniejsze pamiątką do, której chętnie będzie się wracać.

Decydując się na takie zdjęcia niezbędne jest, aby ustalić szczegóły związane z publikacją zdjęć. Bywa tak, że para bez problemów zgadza się, aby fotograf w swoim portfolio pochwalił się taką niesamowitą sesją, a czasami para chce zachować całe to wydarzeniem dla siebie. Niektóre pary wyrażają zgodę na wyrywkową publikację zdjęć wyłączając te najbardziej intymne i być może niekomfortowe? Warto to ustalić wcześniej, aby nie było nieporozumień. W końcu żadna z nas nie chce nieprzyjemnych sytuacji z osobą, która była z nią w tak wyjątkowym momencie.

Czy warto zdecydować się na taki reportaż? Myślę, że tak. Jest to niezwykła pamiątka dla całej rodziny, zdjęcia do których będzie się wracało. Ponadto jest to niezwykła odwaga kobiety, aby uwiecznić swoją osobę w tak intymnym momencie.